-  (gPR1kz)    .   SEG . .     SEG  SEG . .



  ENGLISH

  UKRAINIAN

 

  ПРО СЕКЦІЮ

  ОСЕРЕДОК SEG

  ОСЕРЕДОК AAPG

  ОСЕРЕДОК EAGE

  СПІВПРАЦЯ

  ФОНД SEG

  ЧЛЕНСТВО SEG

  НАШІ ЗУСТРІЧІ

  ПОЛЬОВИЙ ТАБІР

  ПУБЛIКАЦIЇ

  ГЕОФIЗИКА В КНУТШ

  КОНСТИТУЦІЯ SEG 

  ПРАКТИКА

  ФОТО

  ОСВIТА ЗА КОРДОНОМ

  ВIДГУКИ ПРО SEG

  КОРИСНI АДРЕСИ
 

ПЕРША МІЖНАРОДНА ГЕОФІЗИЧНА ШКОЛА SEG В УКРАЇНІ 2017 (КИЇВ, КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ)

У кінці літа на базі Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася перша українська міжнародна геофізична школа – Geoscience Field Camp in Ukraine 2017. Проведення цього заходу стало можливим тільки завдяки старанням членів студентського осередку SEG, що діє на базі ННІ «Інститут геології» та при підтримці Товариства геофізиків-розвідників (SEG), норвежської геофізичної компанії TGS, українського підприємства «Transient Technologies» та ряду інших компаній, які виступали у ролі партнерів та спонсорів.

В останні п’ять років студенти мали можливості відвідувати симпозіуми студентських лідерів (SLS) і конференції SEG. Досвід участі у міжнародних семінарах, конференціях та польових школах вплинув на студентів студентського осередку SEG. Його президент Анатолій Чернова та віце-президент Олег Лошаков давно шукали можливості для проведення літньої школи приповерхневої геофізики в Україні. Подавалися різні проекти в різних місцях проведення, зокрема, Чорнобиль та Кам’янець-Подільський. SEG приділяє особливу увагу безпеці учасників, тому виграв запит у розвиненому і мальовничому місці Кам’янець-Подільський. Товариство геофізиків-розвідників надало для цього грант $3200. Аспірант Анатолій Чернов вже не міг зайнятися втіленням своєї мрії, бо став наймолодшим учасником 22-ї експедиції на Українській антарктичній станції «Академік Вернадський». Тому основна відповідальність по реалізації заходу лягла на плечі Олега Лошакова. Він звернувся до куратора осередку SEG Павла Грищука і завідувача кафедри геофізики Сергія Вижви, які допомогли порадами та наданням геофізичної апаратури. Звернення директора Інституту геології Володимира Михайлова до ректора дало можливість влаштувати проживання учасників у гуртожитку університету. Магнітометри та установку для електричної томографії надала лабораторія кафедра геофізики. Київський інститут інженерних вишукувань і досліджень «Енергопроект» виділив сейсмометричну апаратуру і відрядив свого співробітника для проведення вимірів. Це був колишній випускник університету Андрій Лобода. Мешканка Каменець-Подільського Марія-Валерія Ігнатьєва допомогла у контактах з місцевою владою. Олег Лошаков неодноразово їздив до Кам’янець-Подільського з’ясовувати різні питання, зокрема, місце для розташування учасників, цікаві ділянки для досліджень та культурну програму. Основними організаторами літньої школи стали випускники бакалаврату Інституту геології: Олег Лошаков, Ярослав Попко, Марія-Валерія Ігнатієва та Наталія Русаченко. Велику допомогу в проведенні заходу зробили учасники геофізичного польового табору студенти Київського національного університету імені Тараса Шевченка: Олег Петрокушин, Марія Баришнікова та Поліна Березіна. У складі зовнішніх учасників польового табору були студенти: Уляна Дзоба (Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Україна), Ана Марія Мороскан (університет Бухаресту, Румунія), Антоніо Дрнасін, Даміан Острелич та Марко Репак (університет Загреба, Хорватія), президент осередку Мартін Мазанек (Карлів університет Праги, Чеська республіка), Миколай Скорупа та Паоліна Зануш (Архуський університет, Данія), президент осередку Збігнев Вільчинський та Мальвіна Натканік (Краківська гірничо-металургійна академія імені Станіслава Сташиця, Польща), Рана Нафеа (Аін Шамський університет, Єгипет) та Халід Аббас (Університет Каїд-і Азама, Пакістан).

Учасники після курсу лекцій в ННІ "Інститут геології" 23 серпня 2017 р.


Подія відбулася протягом тижня з 22 по 29 серпня 2017 р. Перша частина польової школи була лекційна. 22 серпня в Інституті геології учасники розповіли про свої осередки SEG та можливості роботи у геологічній галузі. Після обіду для гостей було проведено оглядову екскурсію по Києву. 23 серпня відбувся курс лекцій, які були присвячені геологічним ресурсам України та приповерхневій геофізиці. Директор Інституту геології Володимир Михайлов розповів про мінерально-сировинну базу України. Представники кафедри геофізики доцент Павло Кузьменко зробив доповідь про приповерхневу сейсмологію, доцент Павло Грищук. розглянув основи електричної томографії, а старший науковий співробітник Ксенія Бондар розповіла про застосування магнітометрії для археології. Директор ТОВ «Transient Technologies» Володимир Іващук розглянув методику георадарної зйомки для археологічних та інженерних завдань. Лектори та учасники отримали сертифікати та футболки з емблемою першої української міжнародної геофізичної школи на Україні під егідою SEG.

Друга частина геофізичної школи була польова. 24 серпня учасники прибули у Кам’янець-Подільський, де для них було проведено ознайомчу екскурсію містом. Наступні два дні використані для польових досліджень Учасники були поділені на чотири команди. Вони виконували геофізичну зйомку різними методами і на нових ділянках. Серед них був вірменський бастіон, місця біля ратуші та старого замку, а також у його всередині. В результаті усі учасники мали змогу освоїти чотири геофізичних методи. Магніторозвідкою керувала Ксенія Бондар, яка має великий досвід в цій справі. Магнітометрична зйомка дозволила в плані знайти об’єкти, які можуть бути пов’язані з прихованими під грунтом криницями, підвалами, тунелями тощо. Олег Лошаков проводив георадарні вимірювання. Результати цієї зйомки виявили у вертикальній площині різні неоднорідності під поверхнею землі. Застосовувалися два георадари українського виробництва «VIY» з частотою електромагнітних коливань 125 та 300 МГц. Електророзвідкою опікувався Ярослав Папко, який вже мав польові навички подібних вимірювань. Дані електротомографії визначили позірний опір у вертикальній площині. Установка з використанням 64 електродів створена на кафедрі геофізики університету. Сейсморозвідку проводив Андрій Лобода. Були виконані методи заломлених і відбитих хвиль з метою встановлення кордонів між пластами та об’єктами. Поєднання геофізичних методів дозволило отримати більш достовірну інформацію. Третій день був присвячений екскурсіям та обробці матеріалів. Учасники польового табору відвідали гіпсову печеру «Вертеба», яка є музеєм трипільської культури. Після переїзду відбулася екскурсійна прогулянка корабликом із купанням по величезному водосховищу Дністра серед території Бакоти, де на березі розташований печерний монастир та три цілющих джерела. Після повернення на базу учасники виконали обробку та візуалізацію даних геофізики. 28 серпня відбувся переїзд з Каменець-Подільського до Києва. Павло Грищук та Поліна Березіна виконували фотозйомку польової геофізичної школи. Іноземні студенти були приємно вражені, що георадари виготовлені в Україні, а особливо, що установка електротомографії створена на кафедрі геофізики Київського університету. Студент з Хорватії виявив зацікавленість навчатися в аспірантурі Інституту геології.

Проведення міжнародного геофізичного табору було знаковим, тому що в 2017 р. виповнилися 15 років із часу заснування студентського осередку SEG у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. В результаті 19 учасників із 8 країн світу (Україна, Польща, Румунія, Єгипет, Данія, Чехія, Хорватія, Пакистан) протягом тижня набували практичного досвіду застосування геофізичних методів для вирішення приповерхневих та археологічних завдань. Об’єктом досліджень стала одна із перлин Поділля – Кам’янець-Подільський. При підтримці Міністерства культури України у межах старого міста та Кам’янець-подільського замку були проведені ряд високоточних досліджень націлених на виявлення місцезнаходження підземних тунелів, залишків фундаментів споруд оборонного та релігійного характеру та інших об’єктів, які були втрачені під час напружених війн. Методи приповерхневої сейсморозвідки, електротомографії, магніторозвідки та георадарні зондування здатні локалізувати дренажні канали, галереї, підземні ходи та будь-яку іншу культурну спадщину, що була забута на сотні років. Як результат було покрито зйомками більше десяти різноманітних локацій та отримано гігабайти цінної інформації, яка зараз перебуває на етапі обробки та інтерпретації.

Метою польового табору, крім здобуття професійних знань та навичок було наблизити міжнародних учасників до краси української природи та культури. Тому важливим було знайомство із красою Поділля, маршрутами вздовж каньйону Дністра та екскурсіями до місцевих печер.

Таким чином, студенти Інституту геології провели унікальний проект, що націлений на примноження культурної спадщини країни та на налагодження міжнародних взаємозв’язків між українськими та світовим науковим співтовариством.

Учасники першої української міжнародної геофізичної школи – Geoscience Field Camp in Ukraine 2017 на фоні Дністровського водосховища



2006 KUGS SEG
2006 Alexey Danilov