i EAGE   i i (23 2007 .)i EAGE   i SEG   i- 㺺 (23 2007 .) SEG (2003.) в .  . .   SEG  ()  SEG ϳ . ()  в 73  SEG (, , , 2003) SEG (2004.) EAGE  i i (21 2007 .)  ENGLISH

  UKRAINIAN

 

  ПРО СЕКЦІЮ

  ОСЕРЕДОК SEG

  ОСЕРЕДОК AAPG

  ОСЕРЕДОК EAGE

  СПІВПРАЦЯ

  ФОНД SEG

  ЧЛЕНСТВО SEG

  НАШІ ЗУСТРІЧІ

  ПОЛЬОВИЙ ТАБІР

  ПУБЛIКАЦIЇ

  ГЕОФIЗИКА В КНУТШ

  КОНСТИТУЦІЯ SEG 

  ПРАКТИКА

  ФОТО

  ОСВIТА ЗА КОРДОНОМ

  ВIДГУКИ ПРО SEG

  КОРИСНI АДРЕСИ
 

ПОРТУГАЛIЯ


Павло Грищук

Ола тобто привiт, шановнi читачi!

Примiтки. Враження вiд Португалiї українця з Києва. Час перебування у Португалiї 12 мiсяцiв (20 лютого - 19 серпня 2008 i 30 сiчня - 8 серпня 2009). Це перший досвiд довгого перебування за кордоном. У туристичних подорожах був в таких країнах: Нiдерланди, Угорщина, Хорватiя, Чорногорiя, Фiнляндiя, Швецiя, Данiя, Норвегiя, Польща та Чехiя.

Вступ. Я знаходився у Португалiї в м. Фару за програмою Ерасмус Мундус. Працював в Алгарвському унiверситетi на факультетi морських та екологiчних дослiджень. Займався розробкою програми для тривимiрної iнтерпретацiї морських гравiтацiйних даних. Керував проектом проф. Жоакiм Люiс. Навчався португальськiй мовi на iнтенсивних курсах. Звичайно з англiйської, тому важкувато, але все одно, щось запам'яталося. На курсах були студенти з Бельгiї, Нiдерландiв, Австрiї, Iспанiї, Грецiї, Турцiї, Чехiї, Польщi, України, Молдови, Бiлорусi та iн. країн.

Клiмат. Тут не спекотно, як я думав. Температура десь 17 градусiв. Iнодi бувають дощi, сильний поривчастий вiтер, але це було тiльки двiчi взимку. Вiкна розсувнi, на них жалюзi. В будь-яку погоду для людини створенi умови для нормальної роботи. Клiмат гарний, бо мiсто знаходиться на березi Атлантичного океану.

Апартаменти. Проживав на центральному проспектi мiста - 5 Авенидi. Мене поселили у кiмнату зi студентом iз Бiлорусiї. Його звати Сергiй, вiн виконував магiстерську роботу з орнiтологiї. Сергiй закiнчив Бiлоруський унiверситет i на 2 роки за програмою Еразмус Мундус поїхав виконувати дослiдження в унiверситет Алгарве. Придбав тут ноутбук HP. Всього в квартирi 4 кiмнати. В iнших проживали: вчителька з Iспанiї, Олiвiя вона за iншою програмою - Socrates, вже бiльше року тут. Маврiцiя - студентка з Португалiї, виконувала PhD. Нещодавно приїхала з Севастополя Катерина Iванова, протягом 30 мiсяцiв виконувала науковi дослiдження для PhD з екологiї. В квартирi три санвузли, кухня, 2 балкони, велика вiтальня з телевiзором. Бездротовий iнтернет. Пральна машина, газ у баллонах, окрема побутова кiмната. Умови гарнi. Студенти мають майже подiбнi умови проживання i дротовий iнтернет. Поруч є чудовий парк, де гарний iнтернет через Wi-Fi.

Транспорт. Основний транспорт - це автобус. Середнiй iнтервал 30 хвилин. Графiк виконання до 7 хвилин. Вiд центру Фару, де проживаю я, автобус добирається до унiверситету за пiвгодини. Невеликий недолiк - вiдсутнiсть велосипедних дорiжок, як це є у Нiдерландах.

Унiверситет. Взагалi мiй корпус унiверситету знаходиться трохи за мiстом. Унiверситет двоповерховий, хоча є i нижнiй поверх, у нас це пiдвал. Менi видiлили окрему кiмнату (офiс). Є мережа, iнтернет, кондицiонер. Графiк роботи у мене та й у багатьох студентiв вiльний, все розраховано на самоорганiзацiю. Тому слiд дуже ретельно працювати, нiхто не примушує, не вимагає, а все пропонується, дуже ввiчливо. Всi розумiють, i бачать, що мiсцевi студенти працюють, непоспiхом але постiйно. Взагалi тут дуже все органiзовано. В унiверситетi основна їдальня (кiнтiн) i багато альтернативних маленьких, та рiзних кафе. Iжа навiть у великiй їдальнi дуже якiсна. В бiблiотецi є диски з программами, музикою, вiдео та iншими даними. Є кiмнати з кондицiонером, iнтернетом, де спокiйно працюють студенти. Книга береться на 7 днiв, якщо затримали довше, то з'являється пеня - 0.25 центiв за одну книгу за добу. Курси португальської мови проходять у красивому мiсцi. З вiкна класу видно є вiдкритий бассейн, прекрасний стадiон. У коридорi розмiщенi андеграуднi видтвори мистецтва. У наступному семестрi курси проходили на територiї унiверситету, де я працював. Було зручно ходити на курси, що о 17:00 у сусiдньому корпусi. З другого поверху видно тiльки верхiвки невисоких i розлогих сосен. У групу до студентiв додалися викладачi i науковцi з Францiї та Великої Британiї.

Конференцiї. Пощастило бути на геологiчнiй конференцiї. Вона проходила у центрi туризму, зовсiм поруч з моїми апартаментами. В останнiй день участникiв було десь до 30 осiб. Гарна домашняя обстановка. Час виступiв не обмежувався, обладнання та кава-брейк на високому рiвнi. Матерiали якiсно надрукованi, з цiкавими сувенiрами. Гарне враження.

Навчання. Навчання дуже спокiйне, у цiкавiй iгровiй формi, це захоплює. Є студенти, котрi вже 5 мiсяцiв тут, у них були курси португальської мови, i тепер їм читають лекцiї португальскою мовою, це у математикiв. Трохи важкувато, але кажуть, що викладачi дуже гарнi. Менi також подобається, як проводить заняття наш викладач (профес'оре - порт. вчитель) на курсах. Нашi студенти в основному з екологiчних напрямiв, а з iнших країн рiзнi напрями: електронiка, дизайн, фотографiя, бiологiя. Всi добре розмовляють англiйською мовою. Лабораторiї добре обладнанi, є моторнi човни, комп'ютернi класи, у коридорах - гарнi карти та схеми. В мережi унiверситету працює до 250 комп'ютерiв. В мiстi Фаро налiчується 4 школи. Видно, що держава пiклується про освiту.

Культурна програма. У нас 7 березня був Wellcome Day. Їдили у Вiламуру - це давнє поселення римлян, там маленький музей, розкопки, а поруч знаходиться куротна зона високого гатунку. Дорогi яхти, скутери, ресторани, готелi i все необхiдне для якiсного вiдпочинку. Пiсля поверненя в унiверситет, був окремий обiд, далi - презентацiї країн. Тобто, хто бажав, той зробив презентацiю про свою країну. На той перiод нас було семеро: 5 дiвчат, студент зi Львова (Назар) i Ваш покiрний слуга. Я пiдготував презентацiю, Назар дав 3 фото про захiдний регiон. Вийшло непогано. Потiм обiд в кiнтiнi. Взагалi гарна була зустрiч. Українських студентiв близько 10 осiб.

Фару. В мiстi Фару є невеличке давнє мiсце з давнiм храмом, сюди на вихiднi приїджає багато туристiв, особливо з Нiмечинни, Англiї та iн. Пляж з океанiчним узбережжям знаходиться на вiдстанi, яка складає пiвгодини їзди на автобусi. Проїздний на мiсяць коштує 24 євро у мiсяць. Серед недолiкiв є наявнiсть будiвель з облупленими стiнами. На вулицях не повнiстю зiбранi дрiбнi частки пiсля ремонтних робiт, багато будiвельних майданчикiв, але в основному на околицях мiста. Немає стихiйної забудови.

Релiгiя. У мiсцi збереглися давнi церкви. Тут їх налiчується шiсть. В перiод мого перебування було свято Пасхи. Це - хресна хода, яка починається о 18:00. Красива церемонiя з оркестром. Потiм була вербна недiля. В унiверситетi були канiкули. Це дає можливiсть студентам бути в цей перiод з батьками. В мiстi не зустрiв секс-шопiв. Це свiдчить про високу моральнiсть португальцiв. В однiй з церков на найвищiй точцi Фару правлять українську православну службу.

Португальцi. Багато студентiв приїжджає в унiверситет на машинах. Тут все обладнано для їх паркування. Одягаються всi у зручний стиль: джинси, футболки, куртки, рюкзаки. Португальцi спокiйнi, чемнi люди. Автобуси ходять за розкладом, iнтервал десь пiвгодини, мiсць вiльних багато.

Їжа. Це особливий ритуал, тут їдять також не похапцем, а спокiйно, не дивлячись один на одного. У Португалiї багато рiзних кафе, їдалень, пiцерiй. В унiверситетi обiд з 12:00 до 14:00, вечеря з 18:00 до 20:00 (перше i друге). Студенти менше платять за їжу (2.50 євро), чим викладачi (3.85 ). Багато страв з морських продуктiв. Найвiдомiша - це "бакаляо", тобто в'ялена риба, картопля з овочами. М'ясо з ракушок, креветки, часто в обжареному тiстi. Смачно i корисно. Також португальська кухня має багато м'ясних страв.

Купiвля. Найкращим мiсцем для купiвлi є Jumbo i VisualForma. Не нова машина коштує вiд 400 i до 10000 євро. Квартири вiд 70000 i до 150000 i у багатоповерхових будинках, а окремий будинок 15000 - 450000 євро.

Стипендiя. Студенти в мiсяць отримують 1000 євро, плата за проживання 110, транспорт та їжа десь 300 євро. На PhD - 1500, PostDoc - 1800, стажування на мiсяць 2500. Фiнансiв достатньо для приємного перебування.

Висновки. Недолiкiв дуже мало, але багато переваг. По розглянутим критерiям можна сказати, що Португалiя є гарним мiсцем життя для людини. Тут приємно працювати, вiдпочивати i подорожувати. Якщо Вас цiкавить навчання за кордоном, то слiд зробити наступне: вивчати розмовну англiйську мову, знайти програму навчання за своїм фахом i подати документи.

Сподiваюся, що Ви не втомилися вiд читання цього твору.

Бажаю успiхiв,
Павло Грищук
pavel@univ.kiev.ua
Universidade do Algarve,Faro, Portugal
Програма Еразмус Мундус (Бiлорусь, Молдова i Україна)


2006 KUGS SEG
2006 Alexey Danilov